MailPoet - en to ja translation catalogue (1149 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
ja: %1$s通のメールが送信待ちです。

en:  %1$s subscriber have been deleted.
ja: %1$s人の購読者が削除されました。

en:  %1$s subscribers have been deleted.
ja: %1$s人の購読者が削除されました。

en: "%2$s" imported from %1$s
ja: %1$sからインポートされた"%2$s"

en: "Read more" text
ja: 「続きを読む」のテキスト

en: "View in browser"
ja: "ブラウザで見る"

en: %1$s click | %1$s clicks
ja[0]: %1$sのクリック

en: %1$s day | %1$s days
ja[0]: %1$s日

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
ja: %1$sのメールアドレスが二か所以上にあります。ファイル名: %2$s

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
ja: %1$sのメールアドレスが有効ではありません: %2$s

en: %1$s emails every %2$s
ja: %2$s毎に%1$s通のメール

en: %1$s emails received.
ja: %1$s通のメールが受信されました。

en: %1$s hour | %1$s hours
ja[0]: %1$s時間

en: %1$s minute | %1$s minutes
ja[0]: %1$s分

en: %1$s out of %2$s sent.
ja: %2$s中%1$s通が送られました。

en: %1$s second | %1$s seconds
ja[0]: %1$s秒

en: %1$s subscriber have been added to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に追加しました。

en: %1$s subscriber have been confirmed.
ja: %1$s人の購読者が承認されました。

en: %1$s subscriber have been moved to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に移動しました。

en: %1$s subscriber have been removed from "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"から削除されました。

en: %1$s subscribers added to %2$s.
ja: %1$sの購読者が%2$sに追加されました。

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に追加しました。

en: %1$s subscribers have been confirmed.
ja: %1$s人の購読者が承認されました。

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"に移動しました。

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
ja: %1$s人の購読者が"%2$s"から削除されました。

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
ja: %1$s人の購読者がエクスポートされました。エクスポートされたファイルは[link]ここ[/link]にあります。

en: %1$s week | %1$s weeks
ja[0]: %1$s週

en: %1$s year | %1$s years
ja[0]: %1$s年

en: %1$s's import list
ja: %1$sのインポートリスト

en: %1$sth
ja: %1$s番目の

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: このブラウザで使うと、%sが複数ファイルアップローダーの最大サイズを越えます。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %sはこのサイトの最大アップロードサイズを越えています。

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
ja: %s編集するためには%s, マウスオーバーで下に編集ボタンを表示します。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; はアップロードに失敗しました。

en: &lt; Prev
ja: &lt;前

en: (%1$s votes)
ja: (%1$s票)

en: , %1$s of which were %2$s
ja: そのうちの%1$sは%2$sでした

en: ... or duplicate one below to copy its design.
ja: ...または、下の一つを複製してそのデザインをコピーします。

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 1st
ja: 最初の

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 2nd
ja: 2番目の

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 3rd
ja: 3番目の

en: 5 Minute User Guide
ja: 5分でわかるユーザガイド

en: 5 minute newbie guide
ja: 5分でわかる初心者ガイド

en: << Back
ja: << 戻る

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
ja: 新しいMailPoetです。お楽しみください。

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
ja: 新しいリスト"%1$s"はこの区分から作られました。

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
ja: ニュースレターの下にある購読中止のリンクをクリックすると、ユーザが希望のページにリダイレクトされます。

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
ja: %1$sというテーマがすでに存在します。上書きするには、アップロードする前に該当するチェックボックスにチェックをしてください。

en: Action Required
ja: 必要な行動

en: Actions & Notifications
ja: 活動と通知

en: Actions will be executed after %1$s messages
ja: %1$sのメッセージを受け取るまで実行されません。

en: Activate
ja: アクティベート

en: Activate MailPoet Premium Version
ja: MailPoetプレミアムライセンスをアクティベートする。

en: Activate bounce and check every...
ja: バウンスメールよりをこの間隔で有効化

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
ja: SMTPポートがブロックされている場合は、有効化してください。

en: Activate now
ja: すぐにアクティベートする

en: Add
ja: 追加

en: Add / Edit group of posts
ja: 投稿グループを追加 / 編集

en: Add Images
ja: 画像を追加

en: Add Link & Alternative text
ja: リンクと代替テキストを追加

en: Add List
ja: リストを追加

en: Add New Field
ja: 新しいフィールドを追加

en: Add Subscriber
ja: 購読者を追加

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
ja: チェックアウトページにMailPoetニュースレターを購読するためのチェックボックスを追加する

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
ja: 購読者が自分のプロフィールとリストを編集できるように、ニュースレターのフッタにリンクを追加する。[link]購読者のプロフィールページをご覧ください[/link]。

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: Add link / Alternative text
ja: リンク / 代替テキストを追加

en: Add list
ja: リストを追加

en: Add more themes
ja: もっとテーマを追加する

en: Add new field
ja: 新しいフィールドを追加

en: Add to list
ja: リストに追加

en: Add your [stars] on [link]wordpress.org[/link] and keep this plugin essentially free.
ja: [link]wordpress.org[/link]であなたの[stars]を追加して、このプラグインをぜひともフリーのままにさせてください。

en: Added
ja: 追加された

en: Address:
ja: アドレス:

en: After submit...
ja: 送信の後...

en: Align center
ja: 中央

en: Align left
ja: 左寄せ

en: Align right
ja: 右寄せ

en: All
ja: すべて

en: All %1$s subscribers are selected.
ja: %1$s人の購読者が選択されました。

en: All Newsletters
ja: すべてのニュースレター

en: All Sent
ja: 送られたものすべて

en: All Your Stats in a Single Dashboard
ja: すべての統計を一つのダッシュボードに

en: All subscribers on this page are selected.
ja: このページにある購読者のすべてが選択されています。

en: Allow HTML edits
ja: HTML編集を許可する

en: Allow site admins to change the sending method
ja: サイト管理者が送信メソッドを変更できるようにする

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
ja: サイト管理者がサインアップ認証を無効にできるようにする

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
ja: サイトに登録しているユーザが選択したリストで購読申込みができるようにする。

en: Allowed Files
ja: 許可されるファイル

en: Alphanumerical
ja: 英数字

en: Already paid?
ja: 支払はお済ですか?

en: Already paid? Click here to activate
ja: 支払済？こちらをクリックして、有効化する

en: Alternative text:
ja: 代替テキスト:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ja: アップロード中にエラー。後でもう一度試してください。

en: And more...
ja: など...

en: Apply
ja: 適用

en: April
ja: 4月

en: Archive page shortcode
ja: アーカイブページのショートコード

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
ja: 正しいポート番号を選択しましたか? 何を選んだらいいのかよくわからない場合は、空欄のままでもかまいません

en: Are you sure you want to delete this custom field?
ja: 本当にこのカスタムフィールドを削除しますか。

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: 本当にこのフォームを削除しますか?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
ja: 本当に%2$sのリストから%1$sの購読者を無視しますか?

en: Ask for:
ja: 要望:

en: August
ja: 8月

en: Authentication
ja: 認証

en: Author:
ja: 作者:

en: Auto Newsletters
ja: 自動ニュースレター

en: Automate the boring stuff
ja: つまらないものを自動化する

en: Automatic latest content
ja: 自動最新コンテンツ

en: Automatic newsletter
ja: 自動的なニュースレター

en: Automatically add paragraphs
ja: 段落を自動的に追加する

en: Automatically sent...
ja: 自動的に配信された...

en: Average rating: %1$s
ja: 平均: %1$s

en: Back
ja: 戻る

en: Back to lists
ja: リストに戻る

en: Back to selection
ja: 選択に戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background color with alternate
ja: ストライプの背景

en: Batch insert options
ja: バッチ挿入オプション

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
ja: 創造性を発揮しましょう! 購読者が最初に見るものです。あなたのメールを彼らが開いてくれるように誘いましょう。

en: Blocked IP
ja: ブロックされたIP

en: Blogger
ja: ブロガー

en: Bookmarks Selection
ja: おすすめブックマーク

en: Bounce Email
ja: バウンスメール

en: Bounce Handling
ja: バウンスメール操作

en: Bounce handling connection test
ja: バウンスメール操作で接続テスト

en: Bounce handling processing
ja: バウンスメール操作の実行

en: Bounced
ja: バウンスされた

en: Bulk Actions
ja: 一括処理

en: Button label:
ja: ボタンのラベル:

en: Buy Now
ja: 購入は今すぐに！

en: CSV file
ja: CSVファイル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Upload
ja: アップロードをキャンセル

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
ja: CSVファイルにアクセスできません。ディレクトリ"%1$s"にアクセス権限があるかどうか確認してください。

en: Categories:
ja: カテゴリー：

en: Change log
ja: 更新履歴

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
ja: MailPoetの%1$s設定%2$sページで、フッタのコンテンツを変更してください。

en: Charset
ja: 文字セット

en: Check again what you're trying to import.
ja: インポートしようとしているものをもう一度確認してください。

en: Check out [link]our guide[/link] on how to fill out the form.
ja: フォームの入力方法については、[link]私たちのガイド[/link]をクリックしてください。

en: Check this box if you want transparency
ja: 半透明にしたい場合はこのボックスをチェック

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
ja: メールフォルダをチェックして購読を承認してください。

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
ja: メールフォルダをチェックして購読を承認してください。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checking license
ja: ライセンスを確認しています...

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
ja: MailPoetニュースレタープラグインより

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
ja: 通知メールの送信者欄に入れる名前とメールアドレスを選んでください。

en: Choose a list
ja: リストを選択

en: Choose files to upload
ja: アップロードするファイルを選択

en: Clear selection
ja: 選択を解除する

en: Click here to add a title or text.
ja: タイトルかテキストを追加するにはここをクリックしてください。

en: Click here to subscribe
ja: ここをクリックして購読

en: Click here to view media.
ja: ここをクリックしてメディアを見る。

en: Click rate (based on opened newsletters)
ja: クリックレート(開封されたニュースレターから)

en: Clicked
ja: クリックした

en: Clicked on
ja: クリック

en: Clicks
ja: クリック

en: Close
ja: 閉じる

en: Compare past & present
ja: 過去と現状を比較する

en: Configuration and Permissions
ja: 環境設定と権限

en: Configure
ja: 設定

en: Configure each site manually
ja: 個々のサイトを手動で設定する

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
ja: 下に表示されているように、TXTに「キー / 値」のレコードを追加して、DNSを設定する。

en: Confirm Reinstallation
ja: 再インストールを承認

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
ja: MailPoetプレミアム・プラグインの有効化にしますか。

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
ja: MailPoetプレミアム・ププラグインをインストールしますか。

en: Confirm unconfirmed subscribers
ja: 未承認の購読者を承認する

en: Confirm your subscription to %1$s
ja: %1$sの購読を承認する

en: Confirmation page
ja: 承認ページ

en: Conflict
ja: 競合

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
ja: おめでとうございます。プレミアム・ライセンスが有効になりました。最後のステップは...

en: Connection method
ja: 接続メソッド

en: Contact Support
ja: サポートに連絡する

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
ja: 管理者に連絡を取って、これを変更してもらってください。設定で変えることができるはずです。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Copy
ja: コピー

en: Copy of
ja: コピー

en: Copy paste in a text box
ja: テキストボックスにコピー、ペースト

en: Create a new email
ja: メールの新規作成

en: Create a new form
ja: 新しいフォームを作る

en: Create a new list
ja: 新しいリストを作る

en: Create an email account dedicated solely to bounce handling.
ja: バウンスメールの処理用に、専門のメールアカウントを作ります。

en: Created on
ja: 作成日

en: Crunching&hellip;
ja: むしゃむしゃ&hellip;

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
ja: 今日の日付を序数で表示。2nd、3rdなど。

en: Current day of the month number
ja: 今日の日付を数字で表示

en: Current month number
ja: 今月を数字で表示

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom dates
ja: カスタムな日付

en: Custom horizontal line
ja: カスタム横線

en: DKIM signature
ja: DKIMシグニチャ

en: Daily summary of emails sent
ja: 送信したメールの日ごとの要約

en: Date
ja: 日付

en: Date created
ja: 作成日

en: Day
ja: 日

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: December
ja: 12月

en: Default style saved.
ja: デフォルトスタイルが保存されました。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete field
ja: フィールドを削除

en: Delete image for all newsletters?
ja: すべてのニュースレターの画像を削除

en: Delete subscribers
ja: 購読者を削除する

en: Delete the user
ja: ユーザを削除する

en: Delete these newsletters for ever?
ja: このニュースレターを削除しますか?

en: Delete this newsletter for ever?
ja: このニュースレターを削除しますか?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
ja: リストを削除しても購読者は削除されません。

en: Delivery method
ja: 配信メソッド

en: Description
ja: 説明

en: Detailed stats for each subscriber
ja: それぞれの購読者の詳しい統計

en: Details & PSD
ja: 詳細とPSD

en: Device
ja: 機器

en: Did these subscribers ask to be in your list?
ja: これらの購読者はあなたのリストに入ることを依頼しましたか?

en: Dismiss
ja: やめる

en: Display and insert options
ja: 表示と挿入オプション

en: Display label within input:
ja: 入力ボックスにラベルを表示する:

en: Display labels in inputs
ja: inputフィールドのラベルを表示する

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
ja: 問題を表示しますか? [link]ブラウザでこのニュースレターを見る[/link]

en: Display...
ja: 表示...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
ja: ニュースレターの最初に表示します。[link]The link[/link]というように、リンクタグを含めるのを忘れずに。

en: Divider
ja: 区切り線

en: Divider Selection
ja: おすすめ区切線

en: Dividers Selection
ja: おすすめ区切り線

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do you want to install that version?
ja: このバージョンをインストールしますか。

en: Does it work? Try to connect.
ja: うまく動いていますか? 接続を試みます。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
ja: 次の文を含めることを忘れないで下さい。<br><br>[activation_link]登録を承認します.[/activation_link]<br><br>こちらは任意です: [lists_to_confirm]

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
ja: 購読している人に送らないで、新規購読者のみに送る。

en: Don't wait & send right now.
ja: 待たずにすぐメールを送信

en: Done
ja: 終了

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download as .zip
ja: zipファイルとしてダウンロード

en: Download original Photoshop file
ja: オリジナルのPhotoshopファイルをダウンロードする

en: Download the Premium plugin.
ja: プレミアム・プラグインをダウンロードする。

en: Downloads: %1$s
ja: ダウンロード: %1$s

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
ja: %1$sテキスト、投稿、区切り線をドラッグ・アンド・ドロップしてください。%2$s右側を見てください!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
ja: 下のウィジェットをニュースレターにドラッグ

en: Drop files here
ja: ファイルをここにドロップ

en: Drop your footer image here.
ja: フッタの画像をここにドロップ。

en: Drop your logo in this header.
ja: このヘッダにロゴをドロップ。

en: Duplicate
ja: 複製

en: Each time one of our users forgets to write a review, a kitten dies. It's sad and breaks our hearts. [link]Add your own review[/link] and save a kitten today.
ja: ユーザの一人がレビューを書き忘れるたびに、一匹の子猫が死にます。これは悲しく、心痛むことです。[link]あなたのレビューを追加[/link]して、子猫を救ってください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Automatic latest content
ja: 自動最新コンテンツを編集

en: Edit Lists
ja: リストを編集

en: Edit custom field
ja: カスタムフィールドを編集

en: Edit display
ja: 表示を編集

en: Edit field
ja: フィールドを編集

en: Edit form
ja: フォームを編集

en: Edit lists
ja: リストを編集

en: Edit name
ja: 名前の編集

en: Edit subscription page link
ja: 購読ページへのリンクを編集

en: Edit text
ja: テキストを編集

en: Edit your subscriber profile: %1$s
ja: 購読者のプロフィールを編集: %1$s

en: Edit your subscription
ja: 購読状況を編集

en: Editing list %1$s
ja: リスト%1$sを編集

en: Element has been deleted.
ja: 要素は削除されました。

en: Elements deleted
ja: 削除された要素

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email %1$s already exists.
ja: メール%1$sはすでに存在します。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Status
ja: メールの状態

en: Email content
ja: メール本体

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Email subject
ja: メールの件名

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
ja: メールは%2$sに%1$sへ送られます

en: Enable MailPoet's Cron
ja: MailPoetのCronを実行する

en: Enable signup confirmation
ja: サインアップ承認を有効にする

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
ja: これを有効にすると、MailPoetのエラーが表示されます。あなたがヘルプを求めたときに、私たちのサポートがこれを有効にするようにお願いするかもしれません。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
ja: 全てのサイトが同じFROMのメールアドレスを使うようにする。あなたは自動バウンスメール操作(プレミアム)、SPF & DKIMを1度設定するだけです。

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
ja: 通知を受け取るメールアドレスを入力(カンマで区切ります)。

en: Error Saving newsletter...
ja: ニュースレターの保存中にエラー...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
ja: メッセージ<b><i>%s</i></b>を<b><i>%s</i></b>に送るときにエラー

en: Error Validating the fields
ja: フィールドの確認でエラー

en: Error when inserting emails.
ja: メールアドレスを挿入するときにエラーが発生しました。

en: Error when inserting list.
ja: リストを挿入するときにエラーが発生しました。

en: Excel for Windows
ja: Windows Excelファイル

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Subscribers
ja: 購読者をエクスポート

en: Export confirmed subscribers only
ja: 承認済の購読者だけをエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Exporting %1$s subscribers
ja: %1$s人の購読者をエクスポートしています

en: Failed Permanently
ja: メール送信失敗

en: Failed Send
ja: 送信失敗

en: February
ja: 2月

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
ja: "%1$s"フィールドは”%2$s”テーブルを必要とします。

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
ja: "%1$s"フィールドは有効なメールアドレスでなければなりません。

en: Field's name:
ja: フィールドの名前

en: File canceled.
ja: 取り消したファイル

en: Fill out the form below so we can connect to it.
ja: 下のフォームに入力してください。私たちがそこに接続することができるようになります。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter by status
ja: ステータスで絞り込む

en: Filter by type
ja: 種類別で絞り込む

en: Final step: last details
ja: 最後のステップ: 最後の詳細

en: First Name
ja: 名

en: First Time? See it in Action
ja: 初めてですか? 実際の動作をご覧ください

en: First name
ja: 名

en: First step: main details
ja: 最初のステップ: メインの設定

en: Follow us and don't miss anything!
ja: 私たちの後についてきて、何も見逃さないようにしてください!

en: Footer
ja: フッタ

en: Footer background
ja: フッタ背景

en: Footer text
ja: フッタテキスト

en: For example, "Spring email". [link]Read the guide.[/link]
ja: 例えば、「春のメール」。[link]ガイドを読む[/link]。

en: For your own use and never shown to your subscribers.
ja: 自分用にして、購読者には表示しない。

en: Format
ja: フォーマット

en: Four Sites
ja: 4つのサイト

en: Free
ja: フリー

en: Freelance
ja: フリーランス

en: Freelancer
ja: フリーランス

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: いいえ

en: Full name of current day
ja: 今日の日付を名前で表示

en: Full name of current month
ja: 今月の月名を名前で表示

en: Geeky Options
ja: マニアックなオプション

en: Get Help!
ja: ヘルプがほしい!

en: Get Premium now
ja: すぐにプレミアムにする

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
ja: リンクを見るには[link]MailPoetプレミアム・プラグイン[/link]を購入する必要があります。

en: Get all MS users
ja: MS ユーザを全て取り入れる

en: Get faster support
ja: より早いサポートを得る

en: Get it now!
ja: 今すぐゲット！

en: Get more themes
ja: もっとテーマを得る

en: Go Premium!
ja: プレミアムへ!

en: Go premium, you cannot send anymore!
ja: プレミアムに行きましょう。これ以上は送ることができません!

en: Google Analytics Campaign
ja: Google Analyticsのキャンペーン

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link].
ja: 売買についての質問がありますか? [link]連絡してください[/link]。

en: Great, you'll never hear from us again!
ja: 購読はキャンセルされました。ありがとうございました。

en: HTTP error.
ja: HTTPエラー。

en: Have fun improving
ja: 改善を楽しく

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header background
ja: ヘッダの背景

en: Heading 1
ja: 見出し1

en: Heading 2
ja: 見出し2

en: Heading 3
ja: 見出し3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
ja: こんにちは
    
    購読のお申し込みありがとうございます。
    [lists_to_confirm]の購読手続きを完了するためには、下記のリンクをクリックする必要があります。
    
    [activation_link]ここをクリックして購読を承認する[/activation_link]
    
    ありがとうございました。

en: Help yourself. Or let us help you.
ja: 自分で解決しましょう。さもなければ、私たちに手伝わせてください。

en: Here is the list of bounced emails.
ja: バウンスメールのリストは以下の通りです。

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide display options
ja: 表示オプションを隠す

en: Hide this message
ja: メッセージを隠す

en: Hide!
ja: 隠す!

en: Horizontal line
ja: 横線

en: Hostname
ja: ホスト名

en: How about a new list?
ja: 新しいリストはどうですか?

en: How do you want to import?
ja: どのようにインポートしたいですか?

en: How does it work?
ja: どのように動作するのでしょう?

en: How spammy is this newsletter?
ja: このニュースレターはどれくらいのスパムがありますか?

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
ja: 自分で指定した間隔で処理できるようにサーバーにcron jobを設定します。[link]自分でcron jobを設定する[/link]をお読みください.

en: IO error.
ja: IOエラー

en: IP address
ja: IPアドレス

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
ja: 同じ名前のテーマが存在すると、それを上書きします。

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
ja: 答えがノーなら、あなたがスパム送信者になると考えてください。

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
ja: テーマの切り替えを承認すると、ヘッダ、フッタ、区切り線、スタイルが上書きされます

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
ja: これを承認すると、現在のMailPoetのデータがすべて削除されます(ニュースレター、テーマ、統計、リスト、購読者など)

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
ja: この部分を空欄にすると、メールを送った後は表示されなくなります

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
ja: 最近たくさんのメールを送ることがでいていたなら、これらのエラーはサーバの制限によるものかもしれません。

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
ja: 複数ファイルのアップロードなど、アップローダーの能力を最大限に使いたくなったら、lighttpd 1.5 にアップグレードしてください。

en: Ignore column...
ja: カラムを無視する

en: Ignore current subscribers
ja: 購読している人を無視する

en: Image
ja: 画像

en: Image Parameters
ja: 画像パラメータ

en: Image alignment
ja: 画像の配置

en: Image has been deleted.
ja: 画像は削除されました。

en: Image selection has been saved.
ja: 選択画像を保存しました

en: Image selection has not been saved.
ja: 選択画像は保存されませんでした

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import "%1$s" as date field
ja: 日付フィールドとして"%1$s"をインポート

en: Import Subscribers
ja: 購読者をインポート

en: Import as "%1$s"
ja: "%1$s"としてインポート

en: Import from %1$s
ja: %1$sからインポート

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
ja: プラグイン%1$sからのインポートがキャンセルされました。

en: Import from plugin %1$s has been completed.
ja: プラグイン%1$sからのインポートが完了しました。

en: Import subscribers from plugins
ja: プラグインから購読者をインポート

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
ja: %2$sプラグインから%1$s人の購読者をインポート

en: Improve your spam score. Mailpoet can sign all your emails with DKIM. [link]Read more.[/link]
ja: あなたのスパム・スコアを改善します。MailPoetはあなたのメールをDKIMで署名することができます。[link]続きを読む[/link]

en: In Queue
ja: キューにある

en: In queue
ja: キューにある

en: Include author
ja: 作者を入れる

en: Include categories
ja: カテゴリーを入れる

en: Includes: %1$s
ja: インクルード: %1$s

en: Increase your subscribers
ja: 購読者を増やす

en: Industry
ja: 業種

en: Information is missing.
ja: お知らせが欠けています。

en: Insert Subscription Form
ja: 購読フォームを挿入

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
ja: 投稿数を表示するには[newsletter:total]を、最新の投稿タイトルを表示するには[newsletter:post_title]を、発行番号を表示すには[newsletter:number]を挿入してください。

en: Insert form
ja: 挿入フォーム

en: Insert selected
ja: 選択を挿入

en: Inserting selected articles...
ja: 選択した記事を挿入...

en: Install Themes
ja: テーマをインストール

en: Install from WordPress.org
ja: Wordpress.orgよりインストールする

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
ja: プレミアムMailPoetニュースレターをインストールしています

en: Installing MailPoet Premium Version
ja: MailPoetプレミアム・プラグインをインストールしています...

en: Investigate your top subscribers
ja: トップ購読者を調べる

en: Is this field mandatory?
ja: このフィールドは必須ですか?

en: Issue number
ja: 発行番号

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
ja: いつもあなたの望むように動作するとは限りませんよね。[link]このプラグインに特化したサポートページ[/link]にはドキュメントとチケットシステムがあります。

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
ja: ウィジェットがWordPressの[link]ウィジェットエリア[/link]から削除されたようです。

en: January
ja: 1月

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Keep this plugin essentially free
ja: このプラグインをぜひともにフリーにしておく

en: Key
ja: キー

en: Label:
ja: ラベル:

en: Last
ja: 最後の

en: Last 180 days
ja: 180日以内

en: Last 30 days
ja: 30日以内

en: Last 365 days
ja: 365日以内

en: Last 7 days
ja: 7日以内

en: Last 90 days
ja: 90日以内

en: Last Name
ja: 姓

en: Last month
ja: 先月

en: Last name
ja: 姓

en: Last updated: %1$s
ja: 前回のアップデート: %1$s

en: Latest content already sent.
ja: 最新のコンテンツを送りました。

en: Latest post title
ja: 最新の投稿タイトル

en: Learn more.
ja: もっと知る。

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
ja: このオプションを「はい」にしておいてください。SMTPサービスで、認証機能をオフにしてあるサーバはほとんどありません。

en: Let subscribers select their lists:
ja: 購読者が自分のリストを選べるようにする:

en: Let us configure it
ja: 設定しましょう

en: Letters only
ja: 文字のみ

en: Line is empty
ja: 行が空です

en: Link
ja: リンク

en: Link to browser version
ja: ブラウザ表示用バージョンへのリンク

en: Links
ja: リンク

en: List "%1$s" has been deleted.
ja: リスト"%1$s"が削除されました。

en: List "%1$s" has been duplicated.
ja: リスト"%1$s"が複製されました。

en: List "%1$s" has been synchronised.
ja: リスト"%1$s"は同期されました。

en: List created based on a newsletter segment.
ja: ニュースレターの区分に従って作られたリスト。

en: List has been updated.
ja: リストがアップデートされました。

en: List of fields to export
ja: エクスポートするフィールドのリスト

en: List of forms
ja: フォームのリスト

en: List selection
ja: リスト選択

en: Lists
ja: リスト

en: Lists and Subscribers
ja: リストと購読者

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
ja: 購読者が申込みをしたリスト。

en: Loading results...
ja: 結果を読み込んでいます...

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Local time is <code>%1$s</code>
ja: ローカルタイムは<code>%1$s</code>です。

en: Login
ja: ログイン

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
ja: もっと速い送信メソッドを探していますか? プロフェッショナルなSMTPを使って送信することについて、[link]続き読む[/link]

en: Love kittens?
ja: 子猫が好きですか?

en: MailPoet Subscription Form
ja: MailPoet購読申込みフォーム

en: MailPoet Version
ja: MailPoetのバージョン

en: MailPoet Version:
ja: MailPoetのバージョン:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
ja: MailPoetは再インストールできません。<em>wp-content/uploads/wysija</em>フォルダを書込み可能にする必要があるからです。パーミッションを変えて、再インストールしてください。

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
ja: MailPoetは同じバージョンで再インストールされました。設定とデータは削除されました。

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
ja: MailPoetはアンインストールされました。あなたのサイトからWysijaは消えています。

en: MailPoet page
ja: MailPoetのページ

en: Mailbox Full
ja: メールボックスがいっぱいです

en: Mailbox not available
ja: メールボックスが使えません

en: March
ja: 3月

en: Match data
ja: データにマッチ

en: Maximum of posts to show
ja: 表示する投稿の上限

en: Maximum upload file size: %d%s
ja: アップロードするファイルの最大サイズ: %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
ja: アップロードするファイルの最大サイズ: %d%s

en: May
ja: 5月

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: メモリの容量を越えました。もっと小さなファイルを試してください。

en: Message delayed
ja: 遅れたメッセージ

en: Method set by the network admin.
ja: ネットワーク管理者が設定したメソッド

en: Modified On
ja: 更新日

en: Modify
ja: 変更

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: Month (January, February,...)
ja: 月（1月、2月...）

en: Move to list
ja: リストに移動

en: My first list
ja: 最初のリスト

en: My rating: %1$s
ja: 私の評価: %1$s

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Name & email of yourself or your company.
ja: あなた自身またはあなたの会社の名前とメールアドレス

en: Need help?
ja: ヘルプが必要ですか?

en: Network's Default Sending Method
ja: ネットワークのデフォルト送信メソッド

en: Network's Method
ja: ネットワーク・メソッド

en: Never opened or clicked
ja: 未開封＋クリックされていないもの

en: New Form
ja: 新しいフォーム

en: New form
ja: 新しいフォーム

en: New list
ja: 新しいリスト

en: New subscriber to %1$s
ja: %1$sの新たな購読者

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Newsletter Images
ja: ニュースレターの画像

en: Newsletter Subject
ja: ニュースレターの件名

en: Newsletter can't be deleted.
ja: ニュースレターを削除できません。

en: Newsletter deleted.
ja: 削除されたニュースレター。

en: Newsletter has been saved as a draft.
ja: ニュースレターは下書きとして保存されました。

en: Newsletter has been saved.
ja: ニュースレターを保存しました。

en: Newsletter has been scheduled.
ja: ニュースレターのスケジュールを設定しました。

en: Newsletter profile has been updated.
ja: ニュースレターのプロファイルがアップデートされました。

en: Newsletter successfully created.
ja: ニュースレターの作成に成功しました。

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
ja: ニュースレターが送信されています。最新のニュースレターも後ほど送られる予定です。

en: Next &gt;
ja: 次&gt;

en: Next send out in %1$s
ja: 次回は%1$sに送信

en: Next send out on %1$s
ja: 次回は%1$sに送信

en: Next step
ja: 次のステップ

en: Next try in %s minutes.
ja: %s分で次の試行を行います。

en: No
ja: いいえ

en: No list specified
ja: リストが特定されていません

en: No more limits of 2000 subscribers
ja: 2000人の購読者制限がなくなります

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
ja: 購読者が見つかりません。削除されているからかもしれません。

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
ja: キューにあるメールが1通も送信されませんか? それでは、このオプションを有効にしてください。

en: Not Configured!
ja: 設定されていません!

en: Not active.
ja: 停止中

en: Not sent
ja: 未送信

en: Not sent yet.
ja: 未送信

en: Note:
ja: 注意:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
ja: 注意: [link]プレミアムバージョン[/link]で、購読者が開封してクリックしたものを探す

en: Nothing
ja: 何もない

en: November
ja: 11月

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: October
ja: 10月

en: Once a week
ja: 1週間に1回

en: Once every 28 days
ja: 28日に1回

en: Once every fifteen minutes
ja: 15分に1回

en: Once every five minutes
ja: 5分に1回

en: Once every minute
ja: 1分に1回

en: Once every ten minutes
ja: 10分に1回

en: Once every thirty minutes
ja: 30分に1回

en: Once every two hours
ja: 2時間に1回

en: Once every two minutes
ja: 2分に1回

en: One configuration for all sites
ja: 1つの設定が全てのサイトに共通です。

en: One less subscriber to %1$s
ja: %1$sの購読者が一人減りました

en: Oops! There are no newsletters to display.
ja: おっと！ニュースレターがありません。

en: Oops! You're already subscribed.
ja: おっと! あなたはもう購読者になっています。

en: Open, clicks, unsubscribed
ja: 開封, クリック, 購読中止

en: Opened
ja: 開いた

en: Opened & Clicked
ja: 開封＋クリックしたもの

en: Opened & Unsubscribed
ja: 開封されたと購読中止

en: Opened date
ja: 開封日付

en: Opened newsletters
ja: 開封されたニュースレター

en: Opened only
ja: 開封したもののみ

en: Opens
ja: 開く

en: Order:
ja: 順番:

en: Ordering
ja: 順序

en: Our toolbar doesn't load?
ja: ツーバーが読み込みできませんでしたか？

en: POP3 without imap extension
ja: IMAP拡張なしのPOP3

en: Page %1$s
ja: ページ%1$s

en: Page does not exist.
ja: ページが存在しません。

en: Page is not accessible.
ja: ページはアクセスできません。

en: Pages
ja: ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
ja: 過去のニュースレターのリストを表示するには、このショートコードを貼付けます。

en: Pause
ja: 停止

en: Paused
ja: 停止中

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
ja: [link]プレミアムの特徴[/link]の一部として、フォトショップファイルが使えます。

en: Pick a date
ja: 日付を決める

en: Pick a list
ja: リストを選ぶ

en: Pick one or many lists
ja: ひとつか、複数のリストを選ぶ

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
ja: 購読者をインポートしたいリストを選んでください。

en: Pick your prefered configuration?
ja: お好みの設定を選んでください。

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
ja: この問題を解決するには、サイトのホストか管理者にご連絡ください。

en: Please enter first name
ja: 名前を入力してください

en: Please enter last name
ja: 姓を入力してください

en: Please make a selection first!
ja: 最初に選択をしてください!

en: Please select a newsletter.
ja: ニュースレターを選択してください。

en: Please select an article.
ja: 記事を選択してください。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: %1$sブラウザ・アップローダー%2$sでこのファイルをアップロードしてみてください。

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
ja: 最新のアップロードシステムが使えるように、WordPressを最新バージョンにアップデートしてください。

en: Please verify your link to this page.
ja: このページへのリンクを確認してください。

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
ja: メール設定を見直して、このテストメールが送れることを確認してください。

en: Port
ja: ポート

en: Position your mouse over the image to the left.
ja: 左の画像の上にマウスポインタを持って行ってください。

en: Post Notifications
ja: 投稿の告知

en: Post Selection
ja: おすすめ投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Preceded by:
ja: 前につく:

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
ja: このサイトにはプレミアム・ライセンスがありません。[link]ここ[link]でライセンスを購入してください。

en: Premium version is valid for your site.
ja: プレミアム・バージョンがこのサイトで有効になっています。

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
ja: このオプションを選ぶと、意志に反して登録されてしまうことを防ぎ、リストをクリーンな状態にキープすることを確実にします。

en: Preview
ja: プレヴュー

en: Preview in new tab
ja: 新しいタブでプレビュー

en: Preview page
ja: プレヴューページ

en: Preview without images
ja: 画像なしでプレヴュー

en: Process bounce handling now!
ja: バウンスメール操作をすぐに開始!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
ja: プロセスをやり直して、コネクションが切断されるのを回避しました。

en: Process refreshed to avoid a time limit.
ja: プロセスをやり直して、時間制限を回避しました。

en: Purchase
ja: 購入

en: Purchase the premium version.
ja: プレミアムバージョンを購入

en: Queue is empty!
ja: キューは空です!

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Random text or HTML
ja: ランダムなテキスト、またはHTML

en: Random text or instructions
ja: ランダムなテキスト、または案内

en: Rate
ja: 比率

en: Rates
ja: 比率

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read documentation
ja: ドキュメントを読む

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Read more.
ja: 続きを読む

en: Read online.
ja: オンラインで読む。

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
ja: 単純で簡単な[link]契約条件[/link]を読む。

en: Registration is disabled on this site.
ja: このサイトで登録を解除します。

en: Reinstall
ja: 再インストール

en: Reinstall MailPoet?
ja: MailPoetを再インストールしますか?

en: Reinstall from scratch
ja: 最初からインストールし直し

en: Reinstall now...
ja: すぐに再インストール...

en: Remove
ja: 削除

en: Remove from all lists
ja: 全てのリストから削除

en: Remove from list
ja: リストから削除

en: Remove from the queue
ja: キューから削除

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Remove link
ja: リンクを削除

en: Remove text
ja: テキストを削除

en: Reply-to name & email
ja: 返信先の名前とメールアドレス

en: Resume
ja: 再開

en: Roles and permissions
ja: 役割とアクセス許可

en: SMTP Hostname
ja: SMTPホストの名前

en: SMTP port
ja: SMTPポート

en: SPF and DKIM
ja: SPFとDKIM

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save & close
ja: 保存して閉じる

en: Save and reactivate
ja: 保存してアクティブにする

en: Save as draft and close
ja: 下書きとして保存して閉じる

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
ja: 保存しました! このフォームを[link_widget]ウィジェット[/link_widget]に追加します。

en: Saved! The changes are already active in your widget.
ja: 保存しました! 変更はすでにウィジェットに反映されています。

en: Saved.
ja: 保存しました。

en: Saving default style...
ja: デフォルトスタイルを保存しています...

en: Saving form...
ja: フォームを保存中...

en: Saving newsletter...
ja: ニュースレターを保存しています...

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule it
ja: 配信スケジュール

en: Scheduled
ja: 予定された

en: Scheduled to be sent in %1$s
ja: %1$sまでに送信されるスケジュール

en: Scheduled to be sent on %1$s
ja: %1$sに送信されるように予定する

en: Search
ja: 検索

en: Search newsletters
ja: ニュースレターを検索

en: Search recipients
ja: 受信者を探す

en: Search subscribers
ja: 購読者を検索する

en: Second step:  "%1$s"
ja: 二番目のステップ: "%1$s"

en: Secure connection
ja: SSL接続

en: Secure connection(SSL)
ja: 暗号化プロトコル(SSL)

en: Security Problem
ja: セキュリティの問題

en: Security error.
ja: セキュリティ・エラー

en: Security failure during request
ja: リクエストの間にセキュリティの問題が発生しました

en: See detailed stats
ja: 詳しい統計を見る

en: Segment of %1$s
ja: %1$sの区分

en: Select
ja: 選択

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Select a field type:
ja: フィールドタイプを選択：

en: Select a form:
ja: フォームを選択:

en: Select all %1$s subscribers.
ja: %1$s人の購読者を選択する。

en: Select at least 1 subscriber!
ja: 最低1人の購読者を選択してください!

en: Select list(s):
ja: リストを選択する:

en: Select the list you want to add:
ja: 追加したいリストを選択:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
ja: 購読者のプロフィールが表示されるページを選択してください。

en: Select your industry.
ja: 業種を選択

en: Selection options
ja: 選択オプション

en: Self-signed certificates
ja: 自署認証

en: Send
ja: 送信

en: Send Process
ja: 送信プロセス

en: Send a test mail
ja: テストメールを送る

en: Send immediately.
ja: すぐに送信する。

en: Send later
ja: 後で送る

en: Send preview
ja: プレヴューを送る

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
ja: プロフェッショナルなSMTPプロバイダで送信。大きなリストでも小さなリストでもよい選択です。私たちはいくつかのプロバイダとプロモーションの申込みについて協議しました。

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
ja: どのメソッドがあなたのサーバで動作するかを確認するために、テストメールを何通か送ってみましょう。

en: Send...
ja: 送る...

en: Sender
ja: 送信者

en: Sender of notifications
ja: 通知の送信者

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending a test email
ja: テストメールを送る

en: Sending batch of emails...
ja: メールをまとめて送信しています...

en: Sending has resumed.
ja: 送信を再開しました。

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
ja: %1$sメーリングリストに購読申込みがあった直後に送信

en: Sending is now paused.
ja: 送信を中断しています。

en: Sending per event
ja: イベントごとに送信

en: Sending preview...
ja: プレヴューを送信

en: Sending suspended.
ja: 保留メールを送信しています。

en: Sendmail path
ja: sendmailのパス

en: Sent
ja: 送信済

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
ja: 新しいユーザが%1$sとしてあなたのサイトに追加されたら、%2$sで送信。

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
ja: %1$sメーリングリストに購読申込みがあった直後の%2$sに送信

en: Sent On
ja: 送信日

en: Sent daily at %1$s.
ja: 毎日%1$sに送信

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
ja: 新しいユーザが%1$sとしてあなたのサイトに追加されたらすぐに送信。

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
ja: 毎月%1$sの%2$s、%3$sに送信

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
ja: 毎月%1$sの%2$sに送信

en: Sent on
ja: この日に送信

en: Sent to %1$s out of %2$s
ja: %2$s中%1$sが送られました

en: Sent to %1$s subscribers.
ja: %1$sの購読者に送信

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
ja: 毎週%1$sの%2$sに送信

en: September
ja: 9月

en: Set as default style.
ja: デフォルトスタイルとして設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Share anonymous data
ja: 匿名データを共有する

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
ja: 匿名データを共有してプラグインを改良するお手伝いをしてください。[link]続きを読む[/link]

en: Share your data
ja: あなたのデータを共有する

en: Shortcode to display total number of subscribers
ja: 購読者の合計を表示するためのショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show all months
ja: すべての月を表示

en: Show all themes
ja: 全てのテーマを表示

en: Show display options
ja: 表示オプションを表示

en: Show divider between posts
ja: 投稿の間に区切り線を表示する

en: Single Site
ja: 一つのサイト

en: Size:
ja: サイズ:

en: Social Bookmark Selection
ja: おすすめソーシャルブックマーク

en: Social bookmarks
ja: ソーシャルブックマーク

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
ja: ごめんなさい、ディスク容量いっぱいになりました(%s MB)。

en: Sort by
ja: 絞り込む:

en: Spam test results
ja: スパムテストの結果

en: Split subscribers into %1$s pages.
ja: 購読者を%1$sページに分割する。

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
ja: メールに四角形や見慣れない文字が表示されていますか? あなたの言語のエンコーディングを選択してください。

en: Standard Newsletters
ja: 標準的なニュースレター

en: Standard newsletter
ja: スタンダードなニュースレター

en: Statistics
ja: 統計

en: Stats
ja: 統計

en: Stats : %1$s
ja: 統計: %1$s

en: Stats dashboard
ja: 統計のダッシュボード

en: Stats of clicked links for each newsletter
ja: それぞれのニュースレターのクリックされたリンクの統計

en: Status
ja: ステータス

en: Step %1$s
ja: ステップ%1$s

en: Step 1:
ja: ステップ1:

en: Step 2:
ja: ステップ2:

en: Step 3:
ja: ステップ3:

en: Step 4:
ja: ステップ4:

en: Styles
ja: スタイル

en: Styles could not be saved
ja: スタイルを保存できませんでした

en: Styles have been saved
ja: スタイルを保存しました

en: Subject
ja: 件名

en: Subject line
ja: 件名行

en: Submit
ja: 送信

en: Subscribe in comments
ja: コメントで購読申込み

en: Subscribe in registration form
ja: 登録フォームで購読

en: Subscribe to our Newsletter
ja: ニュースレターを購読します

en: Subscribe!
ja: 購読!

en: Subscribed
ja: 購読中

en: Subscribed on
ja: 購読申込日

en: Subscribed since
ja: 購読してから

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Subscriber Status
ja: 購読者の状態

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
ja: 購読者はすでに存在します。[link]クリックして編集[/link]。

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
ja: 購読者が変更されました。[link]再編集[/link]。

en: Subscriber has been saved.
ja: 購読者を保存しました。

en: Subscriber has not been modified.
ja: 購読者は変更されていません。

en: Subscriber has not been saved.
ja: 購読者は保存されていません。

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
ja: 購読者が見つかりません: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
ja: 購読者は%2$s通のうち%1$s通のメールを開きました。

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
ja: 購読者は%2$s通のうち%1$s通のメールを開きました。

en: Subscriber profile page
ja: 購読者のプロフィールページ

en: Subscriber stats
ja: 購読者の統計

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Subscribers can choose from these lists :
ja: 購読者はこのリストから選択することができます:

en: Subscribers can edit their profile
ja: 購読者は自分のプロフィールを編集できる

en: Subscribers in no list
ja: リストのない購読者

en: Subscribers per page:
ja: ページ毎の購読者:

en: Subscribers to show per page:
ja: 1ページに表示する購読者

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
ja: 購読者は、ニュースレターを受け取るために、メールで購読申込みのアクティベートをするようになります。推奨設定。

en: Subscription MailPoet
ja: MailPoetの購読

en: Subscription confirmation
ja: 購読の確認

en: Subscription date
ja: 購読申込日

en: Subscription form for your newsletters.
ja: ユースレターの購読申込みフォーム

en: Subscription without JavaScript is disabled.
ja: JavaScriptを使わない購読申込みは無効にされています。

en: Success message:
ja: 成功メッセージ:

en: Successfully connected to %1$s
ja: %1$sに接続しました

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
ja: 問題なく<b><i>%s</i></b>に送られました。

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Tags: %1$s
ja: タグ: %1$s

en: Take it easy, the plugin does the rest.
ja: おまかせください。後はプラグインがやってくれます。

en: Test email successfully sent to %s
ja: 問題なくテスト・メールが%sに送信されました。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text Input
ja: テキストインプット

en: Text of "Unsubscribe" link
ja: 「購読中止」リンクのテキスト

en: Thanks!
ja: ありがとう！

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
ja: ありがとうございます! それでは、MailPoetに行きましょう。

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
ja: 入力された<strong>fromアドレス</strong>(%1$s)は有効なメールアドレスではありません。

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
ja: 入力された<strong>replay to</strong>メールアドレス(%1$s)は有効なメールアドレスではありません。

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
ja: お使いのサーバでPHPのopenssl拡張モジュールが有効化されていません。SSLコネクションを使いたいときは、これを有効化するようにサーバ管理者に依頼してください。

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
ja: エラーが多すぎるので、送信プロセスを停止しました。

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
ja: ニュースレターのフッタにアドレスを追加します。スパムフィルタを避けるのに役立ちます。

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
ja: バウンスメールのアドレス"%1$s"は問題を起こすかもしれません。フィールドを空にして、もういちど試してみてください。

en: The email ID %s is not published
ja: メールID %s は公開されていません

en: The email is not valid!
ja: メールアドレスが不正です!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
ja: CSVファイルの最初の行は、見出しでなければいけません。例: "email","lastname","firstname"

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
ja: あなたの購読者が最初に見るもの。創造性を発揮して、開封率を上げましょう!

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
ja: "%1$s"フォルダは書込み可能ではありません。このフォルダのアクセス権限を変更して、MailPoetのセットアップができるようにしてください。

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
ja: "%1$s"フォルダは書込み可能ではありません。このフォルダのアクセス権限を変更して、MailPoetのセットアップができるようにしてください。

en: The form named "%1$s" has been created.
ja: "%1$s"という名前のフォームはすでに作成されています。

en: The form named "%1$s" has been deleted.
ja: "%1$s"という名前のフォームは削除されています。

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
ja: プラグインの購読者をインポートするときに自動的に作られたリスト: "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
ja: MailPoetのインストールのときに自動で作られるリスト。

en: The list does not exists or cannot be deleted.
ja: リストは存在しないか、削除することができません。

en: The list does not exists or cannot be synched.
ja: リストは存在しないか、同期できないかです。

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
ja: リストは"%1$s"にあったもので、自動的にインポートされました。

en: The list has been deleted.
ja: リストを削除しました。

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
ja: 張り付けたリストは大きすぎてブラウザで表示できません。かわりに<strong>ファイルをアップロードしてください</strong>。

en: The newsletter doesn't exist.
ja: ニュースレターはありません。

en: The newsletter has been duplicated.
ja: ニュースレターの写しをとりました。

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
ja: ニュースレターはアクティブでなくなります。一度編集を終えたらまたアクティブにする必要があります。続けますか?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
ja: 下の投稿はウィジェットに追加されました%s自動最新コンテンツ%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
ja: CSVファイルの二行目は、値のセットでなければいけません。例: "joeeg@example.com","Average","Joe"

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
ja: その区分はニュースレターのキューから削除されました。

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
ja: 小さなリストでは最も簡単な解決法。あなたのホストは1日のメール数に制限をかけています。

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
ja: このキャンペーンに使う購読者のリスト。

en: The theme %1$s has been installed on your site.
ja: テーマ%1$sはあなたのサイトにインストールされました。

en: The theme is available in Premium version only. [link]12 good reasons to upgrade.[/link]
ja: テーマはプレミアムバージョンだけで配布しています。[link]アップグレードする12のもっともな理由[/link]

en: The theme you selected could not be loaded.
ja: 選択したテーマを読み込めませんでした。

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
ja: アップロードしたファイルの最初の二行はこうなっています:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
ja: お使いのブラウザではファイルをアップロードできません。かわりに、<a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">お使いのデバイス用のアプリ</a>が使えるかもしれません。

en: Theme %1$s could not be deleted.
ja: テーマ%1$sは削除できませんでした。

en: Theme %1$s has been deleted.
ja: テーマ%1$sは削除されました。

en: Themes
ja: テーマ

en: Then paste your list here
ja: リストをここにペースト

en: There are %1$s messages in your mailbox
ja: メールボックスに%1$s通のメッセージがあります。

en: There are %1$s pending email(s)
ja: 保留中のメールが%1$s通あります。

en: There are no bounced messages to process right now!
ja: すぐに処理すべきバウンスメールはありません!

en: There are no list to send to.
ja: 送信するリストはありません。

en: There are no messages
ja: メッセージはありません

en: There are no newsletters.
ja: ニュースレターがありません

en: There are no posts corresponding to that search.
ja: 検索に合う投稿は見つかりません。

en: There are plenty of reasons for bounces. Configure what to do in each scenario.
ja: バウンスメールの原因はたくさんあります。それぞれのシナリオにもとづいて対応を設定しましょう。

en: There is no plugin to import from.
ja: インポートするプラグインがありません。

en: There is no subject or body in this email
ja: このメールには件名と本文がありません。

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
ja: このインターフェースを動作させない、サード（3rd）パーティ製のアクティブなプラグインかテーマがあるはずです。 [link]もっと読む[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
ja: インポートしようとしているリストでエラーが発生したようです。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定エラーです。サーバ管理者に連絡してください。

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
ja: "%1$s"のライセンスがありません。プレミアムをお使いなら、あなたの[link]アカウント管理[/link]にこのドメインを追加してください。

en: There's no stats to load!
ja: 統計がありません！

en: These tables could not be created on installation: %1$s
ja: これらのテーブルはインストール時に作れませんでした: %1$s

en: Third party
ja: サードパーティ

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
ja: ここで、ビジュアル・エディタでテキストブロックのHTMLを変更できるようにします。

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
ja: これは、ニュースレターのフッタにある購読中止のリンクのラベルを変更します。

en: This email engine works on 95&#37; of servers
ja: このメールエンジンは95&#37;のサーバで動作します

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
ja: jetPack プラグインの「コメント」機能が有効になっているので、この機能は使えません。

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ja: この機能はインラインフレームが必用です。iframeが無効にされているか、お使いのブラウザがそれをサポートしていないようです。

en: This field does not exist
ja: このフィールドは存在しません。

en: This file is empty. Please try another.
ja: このファイルは空です。他のファイルを試してください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: このファイルは画像ではありません。他のファイルを試してください。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja: このファイル・タイプは使えません。他の形式を試してください。

en: This form adds subscribers to these lists:
ja: このフォームは、次のリストに購読者を追加します:

en: This form does not exist
ja: このフォームは存在しません

en: This form does not exist.
ja: このフォームは存在しません。

en: This form has already been deleted.
ja: このフォームはすでに削除されています。

en: This image might be in an article. Delete anyway?
ja: この画像は記事で使われているかもしれません。削除しますか?

en: This is fast!
ja: これは速い!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: これは最大サイズよりも大きいです。他のものを試してください。

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
ja: これはメールの件名です。購読者が最初に見るものになりますから、創造性を発揮しましょう。

en: This method works on 5&#37; of servers
ja: このメソッドは5&#37;のサーバで動作します

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
ja: CSV形式のファイルを指定するか、GmailやHotmailやYahooから単純にペーストしてください。[link]サポートサイトの例[/link]を参照してください。

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
ja: CSV形式のファイルである必要があります。[link]サポートサイトの例[/link]を参照してください。

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
ja: このタブでは、現在とひとつ前のニュースレターで使った画像がたくさん見つかります。

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
ja: このタブでは、現在とひとつ前のニュースレターで使った画像がたくさん見つかります。

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
ja: このテキストは、メールソフトが画像をブロックしているときに表示されます。ほとんどの場合、ブロックの設定になっています。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time remaining: %1$s
ja: 残り時間: %1$s

en: Tip
ja: ヒント

en: Title alignment
ja: タイトルの配置

en: Title format
ja: タイトルの書式

en: Title position
ja: タイトルの位置

en: Title:
ja: タイトル:

en: Titles & text
ja: タイトルとテキスト

en: To
ja: 宛先

en: To edit, simply click on this block of text.
ja: 編集するには、このブロックのテキストをクリックするだけです。

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
ja: 再開するには[link]すぐにプレミアムへ![/link]を送ってください

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
ja: 私たちのニュースレターを購読するには、下にあなたのメールアドレスを入れてください。確認のメールが送られます。

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
ja: すべてのバウンスメールを送るアドレス。 [link]プレミアムバージョン[/link]を手に入れて、この操作を自動的に行いましょう。

en: Today you have sent %1$s emails
ja: 今日は%1$s通のメールが送信されました。

en: Today's statistics
ja: 今日の統計

en: Top domains
ja: トップドメイン

en: Top links
ja: トップリンク

en: Top newsletters
ja: トップのニュースレター

en: Top subscribers
ja: トップ購読者

en: Total clicks
ja: 合計クリック数

en: Total number of posts or pages
ja: 投稿とページの総数

en: Total of %1$s clicks:
ja: %1$sクリックの合計:

en: Total of batch
ja: 1回分の合計数

en: Total of subscribers
ja: 購読者の合計

en: Track your readers within Google Analytics
ja: 閲覧者をGoogle Analyticsで追跡する

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Twice daily
ja: 1日2回

en: Type name of your new list
ja: 新しいリストの名前:

en: Un-clicked
ja: クリックされていない

en: Unconfirmed
ja: 未承認

en: Unique clicks
ja: ユニーククリック数

en: Unlimited Sites
ja: 無限のサイト

en: Unlisted
ja: リストにありません

en: Unopened
ja: 開いていない

en: Unsubscribe
ja: 購読中止

en: Unsubscribe from all lists
ja: すべてのリストの購読をやめる

en: Unsubscribe from list: %1$s
ja: %1$sリストの購読をやめる

en: Unsubscribe link
ja: 購読中止リンク

en: Unsubscribe page
ja: 購読中止ページ

en: Unsubscribe the user
ja: ユーザを購読中止にする

en: Unsubscribe the user and add him to the list "%1$s"
ja: ユーザを購読中止にして、"%1$s"リストに追加する

en: Unsubscribed
ja: 購読中止

en: Unsubscribed on %1$s
ja: %1$sに購読中止

en: Unsubscribes
ja: 購読中止した人

en: Update
ja: アップデート

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新する

en: Update list
ja: リストをアップデート

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
ja: MailPoetバージョン"%1$s"へのアップグレードが失敗しました!

en: Upgrade DKIM key
ja: DKIM keyをアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Theme (.zip)
ja: テーマ(.zip)をアップロードする

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
ja: アップロード・エラー。ファイル%1$sは大きすぎます! (最大:%2$s)

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Upload stopped.
ja: アップロードを中止しました。

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
ja: または

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
ja: cronジョブにこちらのURLをお使いください：[cron_url]

en: User choice: %s
ja: ユーザの選択: %s

en: User has been inserted.
ja: ユーザを挿入しました。

en: User has been updated.
ja: ユーザをアップデートしました。

en: User has not been inserted.
ja: ユーザは挿入されませんでした。

en: User has not been updated.
ja: ユーザはアップデートされませんでした。

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
ja: ユーザはニュースレターのreply-toアドレスを変更することができます。ネットワーク管理者は、それぞれのサイトの送信メソッドをさらに編集することができます。

en: Value
ja: 値

en: View
ja: ビュー

en: View all
ja: 全て見る

en: View all lists
ja: 全てのリストを見る

en: View all themes by %1$s
ja: %1$sですべてのテーマを見る

en: View author's website
ja: 作者のWebサイトを見る

en: View by lists
ja: リストごとに見る

en: View in browser link
ja: ブラウザで見るリンク

en: View newsletter
ja: ニュースレターを見る

en: View stats & edit
ja: 統計を見る、または編集する

en: View stats or edit
ja: 統計を見る、または編集する

en: View subscribers
ja: 購読者を見る

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
ja: 投稿へのコメントを送信する訪問者が、チェックボックスをクリックすると購読できるようになります。

en: Visual
ja: ヴィジュアル

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
ja: またすべてをやり直したいですか? MailPoetを消去して新しく再インストールします。

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
ja: 注意! このテーマをインストールすると、/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$sフォルダのファイルがすべて上書きされます。再インストールしますか?

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
ja: あなたのテーマをインストールすることができません。正しいフォーマットになっていないようです。

en: We got documentation and a ticket system on [link]support.mailpoet.com[/link]. We answer within 24h.
ja: [link]support.mailpoet.com[/link]には、ドキュメントとチケット・システムがあります。24時間以内に返信します。

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
ja: 配信されていないメールがキューに保存されています。後で送信プロセスを再開することができます。

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. Thanks, you're already sharing!
ja: 私たちは、私たちのユーザについてほとんど何も知りません。私たちはプラグインを改良するために、[link]匿名データ[/link]を求めています。ありがとうございます！もう共有してくれていますね！

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. [ajaxlink]Yes, count me in![/ajaxlink]
ja: 私たちは、私たちのユーザについてほとんど何も知りません。私たちはプラグインを改良するために、[link]匿名データ[/link]を求めています。[ajaxlink]はい、協力します[/ajaxlink]

en: We love stars...
ja: 私たちは星が大好き...

en: We received %1$s messages from the user %2$s
ja: %2$sユーザから%1$sのメッセージを受け取りました。

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
ja: APIに接続できませんでした。サイトがダウンしているかもしれません。しばらくしてからもう一度接続してみてください。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome Page!
ja: ようこそページ!

en: Welcome to %1$s
ja: ようこそ%1$sへ

en: What You Can Do
ja: あなたにできること

en: What type of newsletter is this?
ja: これはどんな種類のニュースレターですか?

en: What's new?
ja: 新着情報

en: When a new WordPress user is added to your site...
ja: 新たなWordPressユーザがサイトに追加されたとき

en: When failed permanently
ja: メール送信失敗のとき

en: When mailbox is full
ja: メールボックスがいっぱいのとき

en: When mailbox is not available
ja: メールボックスが使えないとき

en: When message is delayed
ja: メッセージが遅れたとき

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
ja: バウンスシステムをセットアップすると、バウンスメール用とフォワード用に別のアドレスを持つ必要があります。

en: When someone subscribes
ja: 購読申込みがあったとき

en: When someone subscribes to the list...
ja: 購読申込みがあったとき

en: When someone unsubscribes
ja: 購読中止の依頼があったとき

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
ja: 購読者がアクティベーションリンクをクリックすると、希望の確認ページにリダイレクトされます。

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
ja: バウンスメールが奇妙で、何をすべきかわからないときは、フォワードしてください:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
ja: 購読者が「返信」をクリックしたとき、これが彼らのメールを受け取る人になります。

en: When there's new content...
ja: 新しいコンテンツがあったとき

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
ja: スパマーと間違われたときは、バウンスメッセージをフォワードしてください

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
ja: あなたが人間であることを承認する必要があるときは、フォワードしてください:

en: When...
ja: いつ...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
ja: どの抜粋を使いますか? [link]続きを読む[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
ja: MailPoetの設定を変更できるのはだれですか?

en: Who can create newsletters?
ja: ニュースレターを作成できるのはだれですか?

en: Who can manage subscribers?
ja: 購読者の管理ができるのはだれですか?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
ja: ヴィジュアル・エディタでスタイルタブを見ることができるのは?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
ja: ヴィジュアル・エディタでテーマタブを見ることができるのは?

en: Widget Settings
ja: ウィジェット設定

en: With this segment
ja: このセグメントがある

en: WordPress Posts' Images
ja: WordPressの投稿画像

en: WordPress Users
ja: WordPress　のユーザ

en: WordPress post
ja: WordPressの投稿

en: Year
ja: そう

en: Year, month
ja: 年、月

en: Year, month, day
ja: 年、月、日

en: Yes
ja: はい

en: Yes, add me to your mailing list.
ja: はい、私をあなたのメーリングリストに追加してください。

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
ja: おおっと、購読者が一人も見つかりませんでした。

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
ja: フォームを編集するにはあらかじめリストを作成する必要があります。

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
ja: ひゃあ! フリーバージョンのMailPoetの上限、%1$s購読者に近づいています。無制限にメール送信できる[link]プレミアム[link]にアップグレードしてください。

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
ja: おっと! あなたのブラウザはサポートされないかもしれません。最新の[linkchrome]Chrome[/linkchrome]か[linkff]Firefox[/linkff]か[linkie]Internet Explorer[/linkie]か[linksafari]Safari[linksafari]を入手してください。動作しているようですか? [link_ignore]やめる[/link_igonre]

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
ja: ひゃあ、フリーバージョンのMailPoetで可能な上限、2000購読者をこえてしまいました(合計%1$s)。送信はできません。上限なしで送信できる[link]プレミアム[link]にアップグレードしてください。

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
ja: テーマを削除しようとしています: %1$s。本当に削除しますか?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
ja: このニュースレターを送信しようとしています。承認してください。

en: You are already subscribed to : %1$s
ja: あなたはもう%1$sを購読しています

en: You are already subscribed.
ja: あなたはもう購読者になっています。

en: You are already unsubscribed.
ja: あなたはもう購読を中止しています。

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
ja: [link]アカウント管理[/link]でこのドメインを追加することができます。

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
ja: ニュースレターのデフォルトの返信アドレスと名前を変更することができます。このオプションは、アクティベーションと管理者への通知(基本設定)にも使われます。

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
ja: ヒント

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
ja: このように、%1$sソーシャルブックマーク%2$sを使うこともできます:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
ja: 記事が公開されたらすぐに投稿の通知を送るようにウィジェットをひとつだけ追加することができます

en: You can start by watching this video by one of our users.
ja: ユーザの一人が作ったこのビデオを見ることから始めましょう。

en: You cannot use the DKIM signature option...
ja: DKIMシグネチャオプションはご利用になれません。

en: You have attempted to queue too many files.
ja: キューに入れようとしているファイルが多すぎます。

en: You have to select at least 1 list
ja: 少なくとも1つのリストを選択する必要があります。

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
ja: 間違えましたか? [link]購読中止をやり直す[/link]

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
ja: <i>自署証明</i>のオプションを有効にする必要があるかもしれません。

en: You may only upload 1 file.
ja: 1ファイルだけアップロードできます。

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
ja: MailPoetプレミアム・プラグインを有効化する必要があります。

en: You need to select a type for this field
ja: このフィールドのタイプを選ぶ必要があります。

en: You need to select at least one list.
ja: 最低ひとつのリストを選ぶ必要があります。

en: You need to specify a name for this field
ja: このフィールドに名前を明記する必要があります。

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
ja: アップデートしました。隣のガジェットが追加されただけに見えますが、より良いものになっています。

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
ja: アップグレードしたら、あなたのDNSをアップデートする必要があります。

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
ja: セットアップは完了です! Gmailで送ることができました。

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
ja: もう少しです。この[link]リンク[/link]をクリックして購入したライセンスをアクティベートしてください。

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
ja: お使いのDKIM keyは古いので、Gmailではサポートされません。

en: You've been subscribed!
ja: 既に購読済みです!

en: You've subscribed to: %1$s
ja: あなたは%1$sを購読申込みをしました

en: You've successfully subscribed.
ja: 購読申込みが完了しました。

en: You've unsubscribed!
ja: 購読を中止しました!

en: You've updated to %1$s
ja: あなたは%1$sにアップデートしました

en: Your MailPoet comes with an example newsletter. You'll see it when you close this welcome page. Edit it to start playing with it.
ja: MailPoetにはサンプルのニュースレターがついています。この「ようこそページ」を閉じるとそれを見ることができます。それを編集することから始めましょう。

en: Your Premium licence has expired.
ja: あなたのプレミアム・ライセンスは期限切れです。

en: Your SPF record
ja: あなたのSPFレコード

en: Your auto newsletter has been activated.
ja: 自動ニュースレターが有効になりました。

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
ja: 新しいリストが最初の購読者を待っています。

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
ja: 複数ファイルアップローダーについて、お使いのブラウザには大きなファイルについての制限があります。100MB以上のファイルにはブラウザのアップローダーをお使いください。

en: Your company's address
ja: あなたの会社のアドレス

en: Your daily newsletter stats
ja: 日ごとのニュースレター統計

en: Your email could not be saved
ja: メールを保存できませんでした

en: Your email has been saved
ja: メールを保存しました

en: Your email preview has been sent to %1$s
ja: メールのプレヴューは%1$sに送信されました

en: Your form could not be saved.
ja: あなたのフォームは保存できませんでした。

en: Your form has been saved.
ja: あなたのフォームは保存されました。

en: Your latest newsletter is being sent.
ja: 最新のニュースレターを送信しています。

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
ja: あなたのライセンスではこれ以上のドメインを許可されません。[link]アカウント管理[/link]からアップグレードしてください。

en: Your lists
ja: あなたのリスト

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
ja: お使いのローカルホストはメールサーバを持ってないかもしれません。確認のために、ログアウトして、ログインページの「パスワードをお忘れですか?」リンクをクリックしてください。WordPressからパスワードリセットのメールが届きますか?

en: Your own website
ja: あなた自身のウェブサイト

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
ja: リクエストに合う購読者はいません。フィルタを変更してください!

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
ja: この送信設定([settings])では、すぐに[number]購読者に送信できません。配信遅延が予測されます。[link]続きを読む[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
ja: お使いのサーバは、これ以上のメールを送ることを明らかに拒否しています。

en: Your server cannot run MailPoet.
ja: サーバの設定により、MailPoetを起動できません。

en: Your server doesn't support remote exchanges.
ja: お使いのサーバはリモートファイルの使用をサポートしていません。

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
ja: お使いのサーバーで、必要とされるPHP関数のいくつかが不足しています：%1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
ja: サーバの設定のために、MailPoetのインストールを完了できません。

en: Your settings are saved.
ja: 設定は保存されました。

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
ja: 購読者は少なくても2つの選択肢が必要です

en: Your vote could not be recorded.
ja: あなたの投票は記録できませんでした。

en: Your vote has been recorded.
ja: あなたの投票が記録されました。

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
ja: あなたのホストには制限があります。安全のために、1時間に70通のメールをお勧めします。[link]もっと探す[/link]。

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
ja: はい、動きます。月にでもメールを送り始められます。

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
ja: 登録を完了しました。後ほどメールをお届けします。

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
ja: 独自テーマを作る[link]ガイド[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
ja: 詳しくは[link]support.mailpoet.com[/link]へ.

en: [link]Show more details.[/link]
ja: [link]詳細を表示[/link]

en: [send_method] works with MailPoet
ja: [send_method]はMailPoetで動作します

en: above content
ja: コンテンツの上

en: above text block and image
ja: テキストブロックと画像の上

en: after %1$s try | after %1$s tries
ja[0]: %1$s回の試行の後

en: alternate left & right
ja: 左右交互に

en: and the footer?
ja: それから、フッタ?

en: any role
ja: どのロールでも

en: art
ja: 芸術

en: below content
ja: コンテンツの下

en: bounced
ja: バウンス

en: business
ja: ビジネス

en: center
ja: 中央

en: clicked
ja: クリックされた

en: day(s)
ja: 日

en: day(s) after.
ja: 日後

en: drop content here
ja: コンテンツをここにドロップ

en: e-commerce
ja: Eコマース

en: e.g.:smtp.mydomain.com
ja: 例: smtp.mydomain.com

en: education
ja: 教育

en: emails
ja: メール

en: empty
ja: 空

en: every 10 minutes
ja: 10分ごとに

en: every 15 minutes
ja: 15分ごとに

en: every 2 hours
ja: 2時間ごとに

en: every 2 minutes
ja: 2分ごとに

en: every 30 minutes
ja: 30分ごとに

en: every 5 minutes
ja: 5分ごとに

en: every hour
ja: 1時間ごとに

en: every minute
ja: 1分ごとに

en: excerpt
ja: 抜粋

en: food
ja: 食品

en: full post
ja: 投稿全体

en: go back to Step 1
ja: ステップ1に戻る

en: go to page
ja: ページに移動する

en: government
ja: 政府

en: has been activated.
ja: が有効になりました。

en: has been de-activated.
ja: が無効になりました。

en: heading 1
ja: 見出し1

en: heading 2
ja: 見出し2

en: heading 3
ja: 見出し3

en: health and sports
ja: 健康とスポーツ

en: hey, click on this text!
ja: ほら、このテキストをクリックして!

en: hour(s)
ja: 時間

en: hour(s) after.
ja: 時間後

en: if there's new content
ja: もし新しいコンテンツがあれば

en: iframe version
ja: iframeバージョン

en: immediately
ja: すぐに

en: immediately.
ja: すぐに

en: in any WordPress role
ja: どのWordPress権限でも

en: in text block
ja: テキストブロックの中

en: insurance
ja: 保険

en: left
ja: 左

en: manufacturing
ja: 製造

en: marketing and media
ja: マーケティングとメディア

en: medium
ja: 中

en: monthly every...
ja: 毎月、この日に

en: monthly on the...
ja: 月に一回、この日に

en: moved to the trash.
ja: ゴミ箱に移動しました。

en: newest
ja: 最新

en: no
ja: いいえ

en: no image
ja: 画像なし

en: non profit
ja: 非営利

en: of
ja: の

en: of %1$s
ja: %1$sの

en: oldest
ja: 最古

en: once a day at...
ja: 一日一回、この時刻に

en: opened
ja: 開封された

en: or simply [link]go back to design[/link].
ja: あるいは、単純に[link]デザインに戻る[/link]

en: other
ja: その他

en: photography
ja: 写真

en: play with this image
ja: この画像で遊ぶ

en: real estate
ja: 不動産

en: religious
ja: 宗教

en: right
ja: 右

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
ja: [link]プレミアムライセンス[/link]のついたリンクを見る

en: selected
ja: 選択中

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
ja: 高度な設定

[ctx: settings tab title]
en: Basics
ja: 基本設定

[ctx: settings tab title]
en: Forms
ja: フォーム

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
ja: 送信方法...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
ja: サインアップ承認

en: show as list
ja: リストとして表示

en: show message
ja: メッセージを表示する

en: small
ja: 小

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
ja: 購読者は、インポートの後、"%1$s"を受け取ります。

en: technology
ja: 技術

en: title only
ja: タイトルのみ

en: total max upload file size : %1$s
ja: アップロードするファイルの合計の最大値: %1$s

en: travel
ja: 旅行

en: undelivered
ja: 配信されていない

en: underline
ja: 下線

en: unopened
ja: 開封されていない

en: unsubscribed
ja: 購読中止した

en: week(s)
ja: 週

en: week(s) after.
ja: 週間後

en: weekly on...
ja: 一週間に一回、この曜日に

en: which you have pasted
ja: 貼り付けた

en: yes
ja: はい
